Anesztéziával összefüggő komplikációk: 2. Torok fájdalom

Általános anesztéziát („altatást”) követően előfordulhat, hogy torok fájdalommal ébred fel. Ennek mértéke az enyhe kellemetlen érzéstől a folyamatos súlyos fájdalomig terjedhet. Előfordulhat, hogy ezzel egy időben, vagy különálló formában torok szárazságot, vagy beszéddel illetve nyeléssel összefüggő fájdalmat érez. A fenti tünetek a műtét utáni néhány órától több napig terjedő ideig is fennállhatnak.

Miért alakul ki a torok fájdalom?

Minden általános anesztézia során az aneszteziológusnak első számú feladata, hogy a légzés biztonságát szavatolja. Emellett gondoskodnia kell róla, hogy a különböző váladékok, gyomortartalom, amelyek a műtét során a torokban felhalmozódhatnak, ne jussanak le a légcsőbe, vagy a tüdőbe.

Az aneszteziológus feladata, hogy az ön általános állapota, betegségei és műtét típusának megfelelően az elérhető módszerek közül kiválassza a megfelelőt.

A következő eszközök a leggyakrabban használtak:

  • Arcmaszk: Ezt az aneszteziológus tartja kézzel szorosan az arcon. Néha egy Guedel tubus (Mayo), ami egy műanyag hajlított cső, amely a nyelven fekszik, használata szükséges egy időben.
  • Laryngeális (gége) maszk:  Ez egy speciális formájú, puha felfújható mandzstettával rendelkező szilikon cső, amely mandzsetta a torokban ül, a légcső nyílása (gége) felett. Miután behelyezték, az oxigén, és egyéb gázok számára szabad áramlást biztosít a tüdő irányába, de nem nyújt védelmet a különböző váladékok, és gyomortartalommal szemben. Ennek megfelelően bizonyos műtétek végzésére illetve bizonyos betegek számára nem alkalmas.
  • Légcsőtubus (intubáció): Ez egy szilikon cső a végén puha mandzsettával, amelyet a légcsőbe helyeznek. A mandzsetta felfújt állapotban megakadályozza a gázok (oxigén, különböző altató gázok) szökését a légcsőből, tüdőből, valamint a különböző váladékok, gyomortartalom lejutását.

Általános anesztézia során szükség lehet egyéb csövek (szondák) lehelyezésére szájon, vagy orron keresztül, például a gyomor kiürítéséhez. A korábban említett eszközök mindegyike az anesztézia kezdete után kerül alkalmazásra (kivétel az arcmaszk, mellyel a beteg elalvás előtt is találkozhat). Ezen eszközök mindegyike valamilyen formában hozzá tud járulni a torokfájdalom kialakulásához a következő formákban:

  • Behelyezés során az eszközök, vagy a szájba történő behelyezéshez használt segédeszközök irritálhatják a torkot, vagy megsérthetik a nyálkahártyát.
  • Mind a laryngeális (gége) maszk, mind a légcsőtubus mandzsettával rendelkezik, amely nyomást tud kifejteni a különböző szervekre a torokban, légutakban, ezzel duzzanatot, kényelmetlen érzetet okozva.
  • Az anesztézia során használt gázok, és a gyógyszerek némelyike szárítja a torok nyálkahártyáját. Ez szintén hozzájárulhat a torokfájdalom kialakulásához.

Az is előfordulhat, hogy a légút biztosítása, légcsőtubus behelyezése nehéz,  komplikált. Ebben az esetben komolyabb sérülések is kialakulhatnak (fogak, gégeporcok, hangszalagok stb.) a beavatkozás során.

Milyen valószínű, hogy kialakul a torokfájdalom?

Légcsőtubussal végzett általános anesztéziát követően ismereteink szerint minden 5 betegből 2 tapasztal valamilyen formában torokfájdalmat. ¹ ³

Laryngeális (gége) maszkkal végzett általános anesztézia során kb. minden 5 betegből 1 tapasztal torokfájdalmat. ¹

Amennyiben egyéb eszköz használata szükséges orron, vagy szájon keresztül az torokfájdalom esélye növekszik.

Milyen lehetőségei vannak a kezelésnek?

Korlátozott bizonyíték van rá csupán, hogy a torokfájdalom megelőzhető, vagy enyhíthető külsőleg a nyálkahártyán alkalmazott helyi érzéstelenítő oldattal, vagy szteroid oldattal a tubus behelyezése előtt. Hosszabb műtétek esetén azonban a helyi érzéstelenítő hatása megszűnik a műtét végére.

A torokfájdalom tünetei mindenféle kezelés nélkül megszűnnek néhány nap alatt. Amennyiben a fájdalom súlyos, fájdalomcsillapítók (gyulladáscsökkentők) és toroköblítés segíthet a fájdalom kezelésében.

Amennyiben a tünetek nem javulnak néhány nap után, vagy légzési nehezítettség, véres köhögés, tartós rekedtség alakul ki, haladék nélkül fel kell keresni az aneszteziológusát.

Forrás:

The Royal College of Anaesthetists
Revised Edition 2009
www.rcoa.ac.uk
standards@rcoa.ac.uk

Referenciák:

  1. Higgins PP, Chung F, Mezei G. Post operative sore throat after ambulantory surgery. Br J Anaesth 2002; 88: 582-584
  2. Tanaka Y et. Al. Lidocaine for preventing post-operative sore throat. Cochrane Databese of Systematic reviews 2009, Issue 3
  3. Biro P, Seifert B, Pasch T. Complaints of sore throat after tracheal intubation: a prospective evaluation. Europ J Anesth 2005; 22 (4): 307-311.
  4. Sumathi P et al. Controlled comparsion between betamethasone gel and lidocaine jelly applied over tracheal tube to reduce post operative sore throat, cough and hoarsness of voice. Br J Anaesth 2008;100(2):215-218

Szerzők:

David Murphy
Medical Student
Southampton School of Medicine
Dr Lucy A White, MA, MRCP, FRCA
Consultant Anaesthetist
Southampton University Hospital Trust

Szerkesztő:

Dr Tim Smith, MD, FRCA
Consultant Anaesthetist
Alexandra Hospital, Reddtich
Primary FRCA examiner

Fordította, alkalmazta:

Dr Nyilas László MD, DESA
Consultant Anaesthetist
Kardirex Egészségügyi Központ / St Helens and Knowsley NHS Trust