Anesztéziával összefüggő komplikációk: 5. Szemsérülések

Általános anesztézia („altatás”) alatt előfordulhat, hogy a szem megsérül. Szerencsére ez egy ritka esemény. Ennek az ismertetőnek a célja, hogy az előforduló sérülések típusát, a sérülések következményét, és kezelésüknek lehetőségeit bemutassa.

Ebben az ismetetőben nem tárgyaljuk a szemműtétek, illetve a szemműtétekhez végzett érzéstelenítés okozta sérüléseket, mivel ezek egy speciális csoportot képeznek. Ezen szövődményekről érdeklődjön bővebben a szemműtétet végző szemésztől és aneszteziológustól.

Mi a leggyakrabban előforduló sérülés?

A leggyakoribb általános anesztézia alatt kialakuló sérülés a „cornea abrázió” azaz a szaruhártya horzsolásos sérülése. 1,2

Cornea Abrázió: A cornea a szem legfelszínesebb rétege, szaruhártyának is nevezik. Az abrázió kisebb vágás, horzsolás-szerű sérülést jelent. A cornea abrázió gyakran mindenféle következmény nélkül gyógyul, azonban az is előfordulhat, hogy különböző méretű heg marad hátra. A heg hatása változó lehet. Előfordul, hogy nem befolyásolja a normál látást, de sajnos homályos illetve sötét folt kialakulását is eredményezheti az érintet szemen.

Milyen egyéb sérülések alakulhatnak ki?

Olyan szemsérülés, amely a látás elvesztéséhez vezet, nagyon ritka.3

A következő okai lehetnek:

  • Előfordulhat, hogy véletlenszerűen nyomás nehezedik a szemre a műtét során. Ez okozhat direkt sérülést, illetve megállíthatja a véráramlást a szemhez.
  • Nyomás okozta sérülés jóval gyakoribb, ha olyan műtétet végeznek, amelyhez a beteg hasra fordítása szükséges. Az aneszteziológusok szakképzés során megtanulják, hogyan érjék el a biztonságos fej, és nyakpozíciót műtét során. Sajnos még így is nehéz lehet bizonyos testhelyzetekben a megfelelő pozíció elérése, különösen túlsúlyos betegekben. A gerincen (főleg nyaki gerincen) végzett operációk hozhatók leggyakrabban kapcsolatba hirtelen látásvesztést okozó szövődményekkel, habár ez az esemény továbbra is nagyon ritkán fordul elő.
  • A szem vérellátását más tényezők is ronthatják, például a túl alacsony vérnyomás a műtéti idő alatt, hosszú ideje fennálló, rosszul kezelt cukorbetegség okozta érbetegség, érszűkület.

Összességében nagyon ritkán fordul elő a fenti szövődmények bármelyike, amely a látás elvesztéséhez vezet. Valójában olyan ritka esemény, hogy pontos adatokat nehéz megadni. Egy nagy betegszámon végzett vizsgálat azt találta, hogy körülbelül minden 60.000 betegből egy esetben fordul elő.2

Egyéb lehetséges szemproblémák általános anesztéziát követően:

  • A szemöldök környékére nehezedő nyomás a szemhéj „lógását”, átmeneti bénulását eredményezheti.
  • A „cornea abrázió” megelőzősére használt, a szem leragasztására szolgáló tapaszok, illetve a nedvesítéshez használt krémek okozhatnak átmeneti kis horzsolást a szemhéjon, illetve a szem irritációját.1 A szem vörösség, homályos látás, valamint az idegentest érzés („van a szememben valami”) akár 8 órán keresztül is fennállhat.
  • Néhány műtétet olyan pozícióban végeznek, ahol a fejet jóval mélyebbre süllyesztik, mint a lábat (pl. néhány nőgyógyászati beavatkozás). Ebben az esetben az ébredést követően szem körüli, illetve szemhéj duzzanat alakulhat ki, ami rövid időn belül megszűnik, amint normál testhelyzetbe kerül a beteg.
  • Amennyiben önnek zöld hályog (glaucoma) betegsége van, amely megnöveli a szem belnyomását, az aneszteziológusnak különös figyelmet kell fordítania a szem egészségének megőrzésére.

Hogyan alakul ki a cornea abrázió?

A legtöbb cornea/szaruhártya abrázió azért alakul ki, mert az általános anesztézia alatt a szem nem záródik be magától teljesen, és a szaruhártya kiszárad. A száraz szaruhártya odatapad a szemhéj belső felszínéhez, és az abrázió akkor alakul ki, amikor a beteg először kinyitja a szemét.

A beteg 60%-a (10-ből 6 beteg) nem csukja be teljesen a szemét általános anesztézia (altatás) alatt.1 Ezen felül az altatás alatt lényegesen kevesebb természetes könny termelődik, mint általában, ami szintén hozzájárul a száraz szem kialakulásához.

Cornea/szaruhártya abrázió alakul ki, ha bármilyen tárgy (leggyakrabban a sebészi izolálás – steril takarók-) dirket kapcsolatba kerül a szaruhártyával az altatás ideje alatt.

A személyzet feladata, hogy a műtét alatt meggyőződjön, hogy a szeme teljesen csukva van, hogy a fenti szövődmények valószínűsége minimálisra csökkenjen.

Mit tesznek, hogy a Cornea abráziót megelőzzék?

A cornea/szaruhártya abrázió megelőzhető a szemek gondos védelmével.

A szem kiszáradásának megelőzésére kis darab ragasztószalag segítségével zárják megfelelően a szemhéjat az „elaltatást” követően. Ez igazoltan hatásos módszer a cornea/szaruhártya abrázió esélyének csökkentésére. 1,4 Sajnos a ragtapasz eltávolításakor a szemhéj megsérülhet, főleg olyan betegekben (idős beteg, szteroid kezelés alatt állók), ahol a szemhéj bőre nagyon vékony, és a beteg maga is hajlamos a felhám-sérülésekre.

Alkalmanként az aneszteziológus használhat gélt, kenőcsöt, vagy szemcseppet a szem nedvesítésére. Ez akkor hasznos, hogy ha valamilyen okból nem használható ragtapasz, vagy a szem kinyitása szükséges a bizonyos típusú műtétek közben.5 A szemkenőcsök okozhatnak átmeneti irritációt, és homályos látást az ébredést követően.

Az aneszteziológus feladata, hogy különös figyelmet fordítson a szeme biztonságára. Bizonyos hason fekve végzett műtétek esetén (pl. háti gerinc operációk) speciális szemvédők, és párnák a használatával próbálja a műtét biztonságát növelni.

Milyen gyakran fordul elő Cornea Abrázió?

Az általános anesztéziát követően tüneteket okozó cornea/szaruhártya abrázió kialakulása nem gyakori. Egy nagy, 60.000 betegen végzett vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy körülbelül 1750 betegből 1 szenved tüneteket okozó cornea abrázió miatt általános anesztéziát követően. 2

Bizonyos típusú műtéteket követően a fentinél gyakrabban fordul elő sérülés. Egy 4500 koponya és gerinc műtéten átesett beteget tartalmazó vizsgálat azt találta, hogy minden 580 betegből 1 szenvedett tüneteket okozó cornea abráziótól.

Egyéb vizsgálatok, melyek az anesztéziát követően mikroszkópos vizsgálatnak vetették alá a beteg szemét, azt találták, hogy kisméretű abráziók a fentinél jóval gyakrabban alakulnak ki. Kb. minden 25 betegből 1 esetben található, más módon észre nem vehető cornea /szaruhártyaabrázió, még a szemet védő kenőcs és ragtapasz alkalmazása mellett is. 4

Ahogy ez korábban említettük, nagyobb a sérülés kialakulásának valószínűsége, ha az operációt hason vagy oldalt fekvő helyzetben végzik, ha az operáció hosszú időt vesz igénybe, vagy pedig a műtétet a fejen, nyakon végzik.2

Mi történik, ha már eleve rossz a beteg látása?

Ha az ön látása rossz, hasznos lehet, ha ezt említi az aneszteziológusnak. Segíthet, az extra információ arról, hogy mi történik ön körül a műtőben, kevésbe nyugtalanítóak a zajok. A cornea/szaruhártya abrázió kialakulásának, és megelőzésének szempontjából a látás minőségének nincsen jelentősége.

Mi történik, ha kialakul egy Cornea Abrázió?

A cornea/szaruhártya abrázió komoly fájdalmat okozhat. A kezelés célja a fájdalom enyhítése, és a szem fertőzésének megelőzése. Erre szemcseppeket, szemkenőcsöt, fedőkötést, és fájdalomcsillapítókat használnak. Nincsen szükség sebészi kezelésre. A gyógyulás általában néhány napot vesz igénybe, ezt követően a fájdalom megszűnik.

A gyógyulást követően heg maradhat vissza a szaruhártya felszínén. A heg hatása attól függ, milyen méretű, illetve, hogy hol található. Sok cornea/szaruhártya abrázió meggyógyul, és nem okoz tovább látás problémát, annak ellenére, hogy mikroszkóppal vizsgálva a szemet, egy szemész ki tudja mutatni a hegesedést.

Kontakt-lencsét viselőknek fontos, hogy kérjenek tanácsot az első lencsehasználatot illetően.

Sajnos előfordulhat, hogy a sérülés pontosan a szaruhártya közepén található, ezzel hosszú távon homályos látást eredményezve.

Forrás:

The Royal College of Anaesthetists
Revised Edition 2009
www.rcoa.ac.uk
standards@rcoa.ac.uk

Referenciák:

  1. White E, Crosse MM. The etioogy and prevention of peri-operative corneal abrasions. Anaesthesia 1998;53:157-161
  2. Roth S et al. Eye injuries after nonocular surgery. Anesthesiology 1996;85:1020-1027
  3. Rupp-Montpetit K, Moody ML. Visual loss as a complication of non-ophtalmologic surgery:A reviwe of literatue. AANA Journal 2004;72(4):285-292
  4. Grover VK et al. Comparsion of methods of eye protection under general anaesthesia. Can J Anaesth 1998;45(6):575-577
  5. CucchiaraRF, Black S. Corneal abrasion during anesthesia and surgery. Anesthesiology 1988;69:978-979.

Szerző:

Dr Nick Tarmey, FRCA
SpR Anaesthetics
Southampton University Hospitals NHS Trust
Dr Lucy A White, MA, MRCP, FRCA
Consultant Anaesthetist
Southampton University Hospitals NHS Trust

Szerkesztő:

Professor Chandra Kumar
Consultant Anaesthetist
James Cook University Hospital
Middlesborough

Fordította, alkalmazta:

Dr Nyilas László, MD, DESA
Consultant Anaesthetist
Kardirex Egészségügyi Központ, Győr
St Helens and Knowsley NHS Trust