
A végbélnyílás környezetében, az ürítőkészülék “zsírzását” végzik azon mirigyek, melyekből gyakran fájdalmas, pusztító helyi fertőzés indul ki. A gyulladás rendszerint a végbélnyílás körüli bőrterület alatt a mélyben, a laza zsírszövetben terjed. A végbél környékén, esetleg a farpofákon a mélyben kialakuló tályog jeleként erős fájdalom és duzzanat jelentkezik, esetenként bőrpírral. A betegséget láz, hidegrázás kíséri. A fartájék vastag bőrén a gyulladás nem képes kitörni, helyette a végbél körüli laza zsírban terjed tova, napról napra mind nagyobb területet elpusztítva a mélyben. A betegség sürgős műtéti megoldást követel. Ennek során érzéstelenítésben felkeressük, szélesen megnyitjuk és kitakarítjuk a tályogüreget. A műtétet követően a váladékozó sebet nyitva kezeljük, és szükség esetén kiegészítésként antibiotikumokat alkalmazunk.
A végbéltályog nyitva kezelt sebe feltárást követően rendszerint néhány hét elteltével másodlagosan meggyógyul. Azonban, ha az eredeti fertőzést okozó apró járat a végbél belseje felől is nyitva marad, akkor ezen keresztül a sebüreg újra meg újra befertőződik. Ekkor a végbélnyílás mellett a bőrön egy vagy több, nem gyógyuló apró nyílás maradhat vissza. Eme apró sipolynyílásokból néha még évekkel a tályog kialakulását követően is változó mennyiségű, gennyes jellegű kellemetlen váladékozás marad vissza. Beavatkozás nélkül ekkor már nem várható ezen járatok spontán gyógyulása. A végbélsipoly gyakorlatilag csak sebészi beavatkozással szüntethető meg.
A sipolyok kezelése előtt igen fontos azok eredetét, illetve pontos elhelyezkedését, lefutását tisztázni. A hagyományos műtéti technikák során, amennyiben a járat felszínes, a végbél belső záróizomzata fölé nem terjed, lehetőségünk van a sipolyt megnyitni, kitakarítani, kimetszeni, mely bizonyos és tartós gyógyuláshoz vezet. Amennyiben a járat magasabbra vezet, és a záróizomzat felett nyílik be a végbélbe, kimetszést nem végezhetünk, mert az a székletvisszatartás komoly zavarához vezethet.
Hippocrates óta ismertek erre szolgáló műtéti megoldások. A járatba húzott laza fonal vagy gumi segítségével megelőzhetjük a sipoly lezáródása miatti visszatérő heveny gyulladásos fellángolásokat, az esetleg elágazó járatrendszer oldalágai meggyógyulnak. A gumi fokozatos meghúzásával pedig elérhetjük, hogy amint a fatörzsön felejtett drótot a növény lassan körülnövi, úgy a záróizomzaton lassan átvágódó gumi mögött az izomgyűrű is összehegesedik, így a záróműködés sérülése nélkül tudjuk a sipolyjáratot lassan átvágni. Ez azonban hosszadalmas, gyakori kellemetlenséggel járó beavatkozás.
A diódalézerek ezen a területen is áttörést hoztak. A végbélsipoly lézeres megszüntetésesorán csak a sipoly belső, végbélben elhelyezkedő, valamint a külső nyílását metszük ki. A fennmaradó, gyakran több centiméteren a záróizom rétegei között haladó sipolyjáratba ezt követően egy speciális lézerszálat vezetünk, mely körkörösen leadott energiája által gyakorlatilag „összehegeszti” a sipolyjárat falát, így teljesen elzárva azt. Ezáltal megszűnik a váladékozás, nincs többet belső „utánpótlás”, a sipolyjárat felszívódik.
Ezen technika hatalmas előnye, hogy nem jár kiterjesztett műtéttel, melynek során korábban szét kellett bontani a sipolyjárat teljes környezetét. Gyors, és gyakorlatilag fájdalommentes felépülést vonz maga után. A keletkező minimális sebek mellett a megszokott életvitel már 1-2 nap után folytatható.
Hátrányaként meg kell említeni, hogy 60-65 %-os a kiújulás mentesség az első beavatkozás után, tehát bizonyos esetekben ismételni szükséges. Ugyanakkor ezzel az eljárással 10-ből 6 beteg már egyszeri kezelés után megszabadul a kellemetlen sipolytól, sokkal gyorsabban és kevesebb fájdalommal, mint a hagyományos technikák során bármikor.
Magánklinikai ár: 499 000 HUF | fizetési lehetőségek
melynek tartalma:
- műtét előtti laborvizsgálatok, EKG
- anaesthesiológiai vizsgálat
- műtét altatásban
- speciális lézer-eszközök
- hotelszolgálat (2-4 ágyas kórteremben)
- folyamatos orvosi, ill. nővéri felügyelet
- kontrollvizsgálatok, varratszedés
Az altatásról
Rövid információ az aneszteziológiai beavatkozásainkról.