Dr. Vasas Norbert
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia
Egy esetleges erős, szorulásos széklet ürítése kapcsán a végbélnyílás igen érzékeny, vékony hámborítása berepedhet, ami komoly fájdalmat okoz a későbbiekben is. Emellett, további riadalmat okozva csekély vér ürülése is rendszeres.
Tovább erősíti a kialakult ördögi kört, hogy a fájdalom miatt a végbél akaratlanul is működő záróizma egy szoros, görcsös állapotban rögzül, mely miatt a gyógyulni vágyó hámrepedés éltető vérhez és levegőhöz sem jut. A repedés rendszerint a végbél legrosszabb vérellátású területén, hátul a farokcsont irányában keletkezik, ez tovább rontja a gyógyulás esélyét. A sebész feladata, hogy a folyamatot felismerje, a daganatos betegségeket kizárja, a panaszokat elkülönítse a gyakran párhuzamosan jelenlévő aranyerektől, és idejekorán megszakítsa a kialakult ördögi kört. Heveny, hegesedéssel még nem járó esetekben általában gyógyítani tudunk a székelési szokások megváltoztatásával, a széklet rendezésével. A korai esetekben kitűnő eredménnyel kecsegtet az erős helyi izomellazulást és hámosodást kiváltó nitrát-kenőcsök alkalmazása. A konzervatív kezelésre nem reagáló, krónikus, elhanyagolt végbélrepedést csak műtéttel lehet gyógyulásra serkenteni. A friss repedés az esetek jelentős részében nem hajlandó gyógyulni, hanem a nehezebben kezelhető, komoly hegesedést és szűkületet okozó idült, krónikus végbélrepedéssé alakul. Az egyre fokozódó hegesedés és idült gyulladás miatt általában kialakul a végbélnyílás mellett, a repedés folytatásában egy fájdalmas, gyulladásos bőrfüggöly, mely jelzi a betegség helyét. Az állandósult fájdalom mellett ebben a stádiumban minden székelés további kínok forrásává válik. A betegek másik részében a fájdalom később enyhül, de a nyílás hegesedése miatt több-kevesebb hashajtózás mellett csak vékony székletet képesek üríteni.
Amennyiben a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a kezelési lehetőségekről.
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően az esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
Ezen típusú műtéteink altatásban történnek, hogy pácienseink számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. A görcsös, túltengő záróizomzat részleges átmetszésével, illetve óvatos, kontrollált tágítással elérhetjük a végbélcsatorna nyomásának csökkenését és a krónikus seb vérellátásának javulását. A heges repedés folytatásában fekvő bőrfügöly kimetszésével szabad utat engedünk a pangó sebváladéknak, a hegesedett terület kimetszése vagy termikus roncsolása után pedig “tiszta lappal” indulhat a sebgyógyulás.
A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A műtét napján, késő délután elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok időpontját egyeztetjük.
A műtét napjának estéjén és a műtétet követő napon még folyadékdiétát szükséges tartani. A műtét utáni egy hétben napi rendszeres kamillás ülőfürdőzés, laza széklet biztosítása javasolt. Kontrollvizsgálatra általában 7-10 nappal a beavatkozást követően kerül sor.
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia