A hasfali sérv a hasfal folytonosságának olyan veleszületett (gyermekek esetében) vagy szerzett (bármely korosztály) megnyílása vagy gyengesége, amely lehetővé teszi a hasi tartalom hasüregből való kilépését.
A hasifali sérv a hasi tartalom kiemelkedése a falon lévő megszerzett vagy veleszületett gyengeség vagy hibás területen keresztül. A diagnózist fizikai vizsgálat és néha ultrahang alkalmazásával végzik.
A hasifali sérv észrevehető dudort okoz. A betegek lehetnek panaszmentesek, de igen változó panaszok is kialakulhatnak, amelyek általában nem függenek össze a sérvek méretével. Szerzett sérvek azok a hasfalisérv-típusok, amelyek kialakulásához fizikai megterhelés, elhízás, trauma vagy korábbi műtéti beavatkozás vezetett. Kezdődő sérvek húzó, nyilalló fájdalmakat okozhatnak a sérvkapu területén. A panaszok álláskor, járáskor fokozódhatnak, görcsös hasi fájdalom, idült székrekedés, hányinger is kialakulhat.
Amennyiben Önnek hasfali sérve van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a műtéti lehetőségekről. Kétes esetekben a kórismét ultrahangvizsgálat erősítheti meg.
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően az esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
Ezen típusú műtéteink altatásban történnek, hogy pácienseink számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. Intézményünkben a hasfali sérv kezelésére műtétet alkalmazunk, melynek lényege, hogy a hasfalon ejtett metszésből feltárjuk a sérvet, melyet a hasüregbe visszahelyezzünk, majd a hasfalat speciális műanyagháló beültetésével erősítjük meg. A technikai fejlesztéseknek köszönhetően már intézményünkben is lehetőség nyílik akár laparoszkópos hasfali sérvműtétre is. Ennek lehetőségeiről kérdezze személyesen kezelőorvosát!
A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A műtét másnapján, elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok időpontját egyeztetjük.
A páciens a műtét utáni időszakra speciális haskötőt kap, melyet 7-14 napig folyamatosan viselnie kell. A műtét napjának estéjén már könnyű vacsorát fogyaszthat. Varratszedésre általában 7-10 nappal a beavatkozást követően kerül sor, addig a műtéti sebet víz nem érheti. Nehezebb fizikai munka, illetve aktív sporttevékenység 4 hétig nem végezhető.
Vérzés, vérömleny kialakulása, hasűri szervek melléksérülése, sebgyógyulási zavar, sebgennyesedés, sérvkiújulás, esetleges bélelzáródás.