Dr. Vasas Norbert
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia
Átfogó nemzetközi statisztikák szerint a lágyéksérv a felnőtt lakosság 5% -ban fordul elő, Magyarországon évente kb. 20.000 lágyéksérvműtétet végeznek. A sérv kezelése kizárólag sebészeti módon, műtéttel lehetséges.
A lágyéksérv a lágyékcsatorna területén alakul ki, ahol férfiaknál a here erei és az ondóvezeték, nőknél a kerek méhszalag elhagyják a hasüreget. Ezen a területen ugyanis hiányzik a hasfal izmos-kötőszövetes rétege, csupán egy vékony bőnye képez ellenállást a hasűri nyomással szemben. A fiatal korban jelentkező lágyéksérvek leggyakrabban világra hozott fejlődési hibák: a here leszállását követően ilyen esetben a hashártyatasak záródása elmarad. A szerzett lágyéksérvek általában későbbi életkorban jelentkeznek: a hasfal izmos rétege ilyen esetben nem képes ellenállni a hasűri nyomásnak. Keletkezésüket elősegítheti bármely hasűri nyomásfokozódással járó kóros állapot (pl. makacs köhögés, székrekedés, hasi tumor, elhízás), de időskorban a hasfalgyengeség önmagában is.
Sérv keletkezésekor a sérvkapu tájékán a beteg húzó, égő, nyilalló, feszülő vagy nyomó fájdalmat jelez, majd ezzel egy időben, de gyakran csak később egy kisebb-nagyobb elődomborodó duzzanat is megjelenik. Ennek nagysága mozgásra, emelésre vagy hasprésre változhat, lefekvéskor megkisebbedik vagy eltűnik. A beteg panasza és a sérv nagysága nem mindig fedi egymást: sokszor nagy sérvek sem okoznak jelentős panaszt, máskor az egészen kicsik is fájdalommal járhatnak.
Amennyiben Önnek lágyéksérve van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a műtéti lehetőségekről. Kétes esetekben a kórismét ultrahangvizsgálat erősítheti meg.
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően a esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
Ezen típusú műtéteink altatásban történnek, hogy pácienseink számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. Intézményünkben a lágyéksérv kezelésére Lichtenstein-műtétet alkalmazunk. Ennek lényege, hogy a hasfalon ejtett kb. 6-8 cm-es metszésből feltárjuk a lágyékcsatornát, a sérvet a hasüregbe visszahelyezzük, majd a lágyékcsatorna hátsó falát feszülésmentes technikával, speciális műanyagháló beültetésével erősítjük meg. Ennek a modern eljárásnak nagy előnye, hogy nincsenek feszülő varratok a hasfal rétegei között, ezáltal lényegesen kisebb a műtét utáni sebfájdalom, valamint a kiújulás esélye is. A technikai fejlesztéseknek köszönhetően már hazánkban is lehetőség nyílik akár részlegesen felszívódó speciális sérvháló beültetésére. Ennek lehetőségeiről kérdezze személyesen kezelőorvosát!
A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A műtét napján, késő délután elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok időpontját egyeztetjük.
A páciens a műtét utáni időszakra speciális haskötőt kap, melyet 7-14 napig folyamatosan viselnie kell. A műtét napjának estéjén már könnyű vacsorát fogyaszthat. Varratszedésre általában 7-10 nappal a beavatkozást követően kerül sor, addig a műtéti sebet víz nem érheti. Nehezebb fizikai munka, illetve aktív sporttevékenység 4 hétig nem végezhető.
Vérzés, vérömleny kialakulása, hasűri szervek melléksérülése, sebgyógyulási zavar, sebgennyesedés, sérvkiújulás, esetleges bélelzáródás.
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia