A Kardirex Egynapos Sebészeti Centrum laparoscopos eszközbeszerzésének köszönhetően lehetőségünk nyílik a laparoscopos lágyéksérvműtéteket a hasüreg megnyitás nélkül (TAPP-módszer) végezni. Az eljárás előnye, hogy csökkenti a hasüregen belüli szövődmények kockázatát, kisebb a műtét utáni fájdalom, lerövidül a felépülési idő, gyorsabb a teljes fizikai aktivitás visszaszerzése.
A lágyéksérv a lágyékcsatorna területén alakul ki, ahol férfiaknál a here erei és az ondóvezeték, nőknél a kerek méhszalag elhagyják a hasüreget. Ezen a területen ugyanis hiányzik a hasfal izmos-kötőszövetes rétege, csupán egy vékony bőnye képez ellenállást a hasűri nyomással szemben. A fiatal korban jelentkező lágyéksérvek leggyakrabban világra hozott fejlődési hibák: a here leszállását követően ilyen esetben a hashártyatasak záródása elmarad. A szerzett lágyéksérvek általában későbbi életkorban jelentkeznek: a hasfal izmos rétege ilyen esetben nem képes ellenállni a hasűri nyomásnak. Keletkezésüket elősegítheti bármely hasűri nyomásfokozódással járó kóros állapot (pl. makacs köhögés, székrekedés, hasi tumor, elhízás), de időskorban a hasfalgyengeség önmagában is.
Sérv keletkezésekor a sérvkapu tájékán a beteg húzó, égő, nyilalló, feszülő vagy nyomó fájdalmat jelez, majd ezzel egy időben, de gyakran csak később egy kisebb-nagyobb elődomborodó duzzanat is megjelenik. Ennek nagysága mozgásra, emelésre vagy hasprésre változhat, lefekvéskor megkisebbedik vagy eltűnik. A beteg panasza és a sérv nagysága nem mindig fedi egymást: sokszor nagy sérvek sem okoznak jelentős panaszt, máskor az egészen kicsik is fájdalommal járhatnak.
A műtét előtt sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a műtéti lehetőségekről. Kétes esetekben a kórismét ultrahang vizsgálat erősítheti meg.
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően az esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
A köldök alatt ejtett 2 cm-es metszésből vezetjük be a kamera hüvelyét, majd a hashártya felett tompán preparálva készítjük elő a műtéti területet. A kamerát bevezetve tovább folytatjuk a tér előkészítését, majd szemellenőrzés mellett a középvonalban a köldök és a szeméremcsont közötti területen vezetjük be a munkacsatornákat. Ezt követően végezzük el a sérvtömlő, ill. a sérvtartalom visszahúzását, valamint kialakítjuk a beépítendő műanyag háló befogadásához szükséges teret. Behelyezzük a 10×12-15×20 cm nagyságú hálót úgy, hogy a herevezetőt körülfogja. Drain cső behelyezése után szemellenőrzés mellett szüntetjük meg a tér felfújását, melyet CO2 folyamatos beáramlásával biztosítunk.
A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd hotelszolgálat mellett 1 éjszakát, teljes ellátással centrumunkban pihen tovább. A műtét másnapján elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok és a varratszedés időpontját egyeztetjük.
A varratszedésre általában 7-10 nappal a beavatkozást követően kerül sor, addig a műtéti sebet víz nem érheti. Nehezebb fizikai munka, illetve aktív sporttevékenység 4-6 hétig nem végezhető. Beültetett háló: anyagát tekintve prolypropilene hálót használunk. Külön kérésre a háló lehet részben felszívódó anyaggal kombinált is, melynek célja a behelyezett testidegen anyag mennyiségének csökkentése. A háló fixációja nélkül végzett extraperitonealis laparoscopos lágyéksérvműtét egy jól tolerálható, biztonságos eljárás, mely gyakorlott kézben minimális kiújulási arányt biztosít, gyors felépülési idővel.