Dr. Vasas Norbert
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia
A betegség elsősorban 20-30-as éveikben járó, “szőrös típusú” férfiakat, ritkábban fiatal nőket érint. Kialakulásában a farpofák között, nyomásnak kitett helyen a szőrtüszők fejlődési problémáját feltételezzük. Az ülő életmód, helyi trauma miatt a szőrszálak nem tudnak a bőrfelszínre törni, a bőr alatti zsírban, a mélyben fejlődnek. A szőrtüszőkben faggyút és verejtéket termelő mirigyek nem képesek terméküket a bőrfelszínre üríteni, ezért a váladék és a kitörni képtelen szőrgomolyag a mélyben, bőr alatt csomó formájában meggyűlik.
A betegség a farpofák között, a keresztcsont-farokcsont felett a végbélnyílás közelében kialakuló bőr alatti csomók, a bőr felé kitört apró váladékozó sipolyok formájában jelentkezik. Amíg felülfertőződése nem okoz tályogot, általában fájdalmatlan, de okozhat kifejezett panaszokat is. A kórság gyakran bőrpírral, erős helyi fájdalommal, esetleg lázzal kísért felülfertőzött formában, gennygyülemként (ún. abscessus pilonidalis) kerül első alkalommal orvos szeme elé.
A visszamaradt váladék észrevétlenül, apró sipolyok formájában a bőrben utat talál, ekkor alkalomszerűen minimális savós, gennyes váladék szennyezheti az alsóneműt. Gyakoribb azonban, hogy a bőr alatti gyülem befertőződik, és a farpofák között napok alatt rendkívül fájdalmas, feszítő tályog formájában mutatkozik. Első alkalommal ezen formában kerül legtöbbször orvoshoz a páciens. A tályoggal jelentkező betegség esetén sürgős műtétre van szükség, mert a vastag bőrön keresztül a gyulladásos gyülem nem képes kitörni, inkább a környező laza fartájéki zsírt beolvasztva minden nap nagyobb területet pusztít el. Ezért a tályogot ritkábban helyi érzéstelenítésben, többnyire rövid altatásban megnyitjuk, a gennygyülemnek szabad folyást engedünk. A sebet a következő hetekben nyitva kezeljük, míg a gyulladás visszahúzódik, a sebüreg feltisztul, a váladékozás megszűnik. A bőrseb másodlagosan hegesedik, gyógyul. Mivel a gyulladást kiváltó szőrcsomó rendszerint a mélyben marad, ezért a tályog kiújulására bármikor számítani lehet. Ennek megelőzésére később, választott időpontban a terület műtéti kimetszését szokás javasolni.
Amennyiben Önnek pilonidalis cisztája van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, sebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a sebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist és tájékoztatja Önt a műtéti lehetőségekről.
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően az esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
Ezen típusú műtéteink altatásban történnek, hogy pácienseink számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. A műtétek egyik alaptípusában a sipolyozó bőrfelszínt kimetsszük, a beteg területeket eltávolítjuk, és a sebet nyitva hagyjuk másodlagos sebgyógyulásra, sarjadásra. A sebgyógyulás rövidítésére a sebüreg szélén a bőrt a sebalapra levarrva a sebet marsupializálni, erszényesíteni szokás, mely kissé lerövidíti a gyógyulási időt. Azonban ekkor is hosszas sebkezelésekre kell felkészülni, melyet az új, innovatív kötszerek teljes tárházával igyekszünk gyorsítani. A nyitott kezelés hosszadalmas, a kötözés segítő személyzetet igényel, de jó eséllyel várható végleges gyógyulás. A műtétek másik csoportjában a kimetszést követően a sebet zárjuk. Ekkor sikeres esetben gyors gyógyulás várható, azonban sajnos igen gyakori a seb fertőződése, a sebszétválás, mely esetben azonban a nyitott sebkezelésre felkészített sebnél is nehezebben, lassabban gyógyuló üreget kaphatunk.
A műtétet, altatást követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A műtét napján, késő délután elhagyhatja az intézményt. Ezt megelőzően tanácsokkal, illetve zárójelentésével ellátjuk, a kontrollvizsgálatok időpontját egyeztetjük.
A műtét napjának estéjén már könnyű vacsorát fogyaszthat. Varratszedésre általában 12-24 nappal a beavatkozást követően kerül sor, addig a műtéti sebet víz nem érheti. Elhúzódó gyógyulás esetén további rendszeres sebkezelésekre lehet szükség.
Vérzés, vérömleny kialakulása, sebfertőződés, sebgennyesedés, sebszétválás, ismételt kiújulás.
centrumvezető főorvos, sebészet-lézersebészet-proktológia