Alapvető tulajdonsága a modern lézereknek, hogy a lézerfény nagy energiáját felhasználva körülírt területen képesek az eltávolítandó elváltozások kimetszésére vagy akár teljes elpárologtatására is anélkül, hogy a környezetben elhelyezkedő szöveteket, szerveket jelentősen károsítanák. Ezen kedvező tulajdonságokat használják fel ezen a gyakori, sokakat érintő területen: a visszérsebészetben is. A lézeres visszérműtétet már 1998 óta alkalmazzák sikeresen szerte a világban.
A kezelés az életmód változtatásával, kenőcsök és gyógyszerek beállításával kezdődik, de előrehaladottabb esetekben csak a műtéttől várható számottevő eredmény. Az alsó végtag visszereinek megbetegedése (a vénák kóros tágulata) népbetegségnek számít az egész világon, a felnőtt lakosság közel 60%–a érintett valamilyen mértékben. A betegség nemcsak gyakori előfordulása és az egyre fokozódó panaszok miatt érdemel figyelmet, hanem azért is, mert potenciális gyulladásforrás, és ennek veszélyes szövődményével, trombózissal és tüdőembóliával fenyegethet. Ez a módszer számos előnnyel bír a korábban alkalmazott teljes visszéreltávolítással szemben. Nincsenek nagy sebek sem a lágyék, sem a térdhajlatban, nincs vérveszteség, sem nagyobb vérömleny a kivett ér helyén, és ami kiemelendő: kevésbé fájdalmas a műtét utáni időszak. Ennek megfelelően a beteg néhány nappal a műtét után már visszatérhet megszokott mindennapjaiba.
Amennyiben Önnek visszere van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, érsebészeti konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során a érsebész szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist és tájékoztatja Önt a kezelési lehetőségekről. Műtét előtt, az alsó végtagi vénás rendszer kivizsgálása céljából az esetek egy részében ér-ultrahang vizsgálatot is el kell végezni.
A műtéti időpont egyeztetését követően, a műtétet megelőző 2 hétben kerül sor az altatóorvosi, illetve laborvizsgálat elvégzésére, vércsoport-vizsgálatra, valamint EKG elkészítésére.
A páciens a műtét napján előre egyeztetett időpontban, éhgyomorral fekszik be osztályunkra. Az osztályos felvételt követően a esetleges trombózis kivédésére vérhigító injekciót és kompressziós harisnyát kap a beteg, majd a sebésszel történő személyes konzultáció során kerül sor a beleegyező nyilatkozat ismertetésére és aláírására.
Ezen típusú műtéteink altatásban történnek, hogy pácienseink számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. A lézeres érműtét módszer az érkatéterezés eljárását és eszköztárát használja fel, elsősorban a nagyobb visszértörzsek kezelésére alkalmas. Ultrahang-irányítással fényvezető szálat juttatunk az érbe, melyet így belülről kezelünk. A lézerhatás az ér zsugorodásához, elzáródásához, végül hegesedéséhez, megszűnéséhez vezet. A műtét következő fázisában az előzetesen bejelölt kisebb kanyargós, oldalági visszereket távolítjuk el apró metszésekből. Ultrahang-vizsgálattal jól ellenőrizhető a visszerek elhegesedési folyamata, melynek során kb. fél-egy évvel a beavatkozást követően a kezelt visszér az ultrahanggal már fel sem ismerhető.
Az altatásban végzett műtétet követően a beteget néhány órán keresztül ébredőszobában megfigyeljük, majd a kórteremben pihenhet tovább. A páciens a műtét napján, késő délután elhagyhatja az intézményt. Távozáskor sebellenőrzést követően kötéscsere történik, és mindkét alsó végtagra kompressziós harisnyát helyezünk fel, melyet a páciensnek további néhány hétig viselnie kell.
Tanácsokkal, fájdalomcsillapítókkal és vérhígító injekcióval látjuk el betegeinket és egyeztetjük a kontrollvizsgálatok és a varratszedés időpontját, mely természetesen a zárójelentésben is rögzítésre kerül. Pácienseink a műtét estéjén otthonukban már könnyű vacsorát fogyaszthatnak.