A könnyezés legtöbbször az idősebb nőket érinti, de kialakulhat arcot ért sérülés, baleset, sugárkezelés vagy lezajlott könnytömlő gyulladás után is. Ha a könnyelvezető-rendszerben valamilyen oknál fogva szűkület vagy elzáródás keletkezik, vagy egyszerűen nem továbbítódik a könny az orr felé, könnyelfolyási zavar keletkezik. Ekkor azt észleljük, hogy a normálisnál jobban könnyezünk. Amennyiben a hagyományos megoldások (rendszeres átfecskendezést, különböző gyógyszeres szemcseppek és orrcseppek használata) nem vezetnek tartós eredményre, az úgynevezett DCR műtét segíthet.
A dacryocystorhinostomia (DCR) egy olyan műtéti eljárás, mely a könnyelvezető rendszerben kialakult elzáródás terápiás lehetőségeként szolgál. A műtét lényege, hogy egy alternatív elfolyási útvonalat hoznak létre a könnyzacskó és az orrüreg között, ezáltal biztosítva a könny elfolyását. A műtéti indikációt a ductus nasolacrimalis (könnytömlő) szűkülete képezi, melynek létrejöttéért számtalan tényező lehet felelős. Legtöbbünk, ha fokozott könnyezést, zavaros szemváladékozást, szemkörnyéki duzzanatot észlel, legelőször szemészhez fordul.
Mi történik a szemészeten?
A szemész megvizsgálja a belső szemzugban a szemhéjak szélén jól látható apró könnypontok átjárhatóságát úgynevezett átfecskendezéssel. Amennyiben azt észleli, hogy a mosófolyadék nem folyik el akadálytalanul, akkor fül-orr-gégészhez irányítja a beteget.
Miért vizsgálja a könnyezést a fül-orr-gégész?
Azért, mert a belső szemzugból, a könnypontokkal induló könnyelvezető csatornarendszer az orrba torkollik. Ha a könnyelvezető-rendszerben valamilyen oknál fogva szűkület vagy elzáródás keletkezik, vagy egyszerűen nem továbbítódik a könny az orr felé, könnyelfolyási zavar keletkezik. Ekkor azt észleljük, hogy a normálisnál jobban könnyezünk.
A pangó könny gyakran felülfertőződik, ilyenkor kialakul a gennyes könnytömlő gyulladás, mely gennyes szemváladékozással, belső szemzug alatti borsónyi fájdalmas, vérbő duzzanattal, esetenként lázzal, általános rossz közérzettel jár. A vizsgálat első lépése az átfecskendezés, amely lehetővé teszi, hogy a fül-orr-gégész maga is meggyőződjön a könnyelvezetési akadályról. Ezt követi egy orr vizsgálata, amikor ellenőrzi az orrban lévő egyéb eltéréseket, melyek az elfolyási akadályhoz vezethetnek. Ha a könnyezés hátterében ritkább ok sejthető (pl. traumás sérülés, daganat), akkor arckoponya CT-re is sor kerülhet.