Kézsebészet

Teniszkönyökműtét

A teniszkönyök (epicondylitis lateralis) általában tartós fizikai megerőltetés hatására alakul ki, és a könyöktájék, valamint az alkar tartós fájdalmával jár. Az alkar és az ujjak feszítő izmainak kóros túlterheléséből adódó csonthártyavongálódás a könyöktájékon az izmok eredési pontjánál (epicondylus lateralis) tartós gyulladásos folyamatot okoz. Amennyiben a konzervatív kezelés hatástalan, a beteg panaszai tartósak, és tünetei hetekig-hónapokig fennállnak, műtéti ellátás is szóba jöhet.

Teniszkönyökműtét

Kezdeti állapotban megkísérelhető a konzervatív kezelés (a kéz és csukló nyugalomba helyezése, esetleg súlyosabb esetben a könyökízület gipszsínben történő rögzítése vagy karfelkötő viselése, gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés, fizikoterápia, szteroidtartalmú injekciók beadása). Amennyiben a konzervatív kezelés hatástalan, a beteg panaszai tartósak, és tünetei hetekig-hónapokig fennállnak, műtéti ellátás is szóba jöhet.

 

Tünetek

Az ujjak és a csukló nyújtása, hátrafeszítése, nehéz tárgyak emelése az alkarban és könyöktájékon fájdalmat okoz, a legnagyobb fájdalom a könyök külső oldalán az alkar feszítő izmainak eredési pontján észlelhető, ugyanitt erős nyomásérzékenység is észlelhető.

Mire számíthat az eljárás során?

1. lépés

előzetes vizsgálatok

A betegség alapvetően a kéz alapos fizikális vizsgálatával, a fájdalom provokációjával diagnosztizálható. Általában kiegészítő vizsgálatokra (pl. képalkotó vizsgálatok, röntgen, ultrahang) nincs szükség.

2. lépés

a műtét napja

A műtét, amennyiben a beteg nem szed véralvadásgátló gyógyszert, előkészítést nem igényel. Műtét előtt a beteg étkezhet, folyadékot fogyaszthat.

3. lépés

a műtét

A műtétet helyi érzéstelenítés (általában Lidocain-tartalmú injekció) és vértelenítő mandzsetta használata mellett végezzük. A műtét során a könyök külső oldalán, az alkari feszítőizmok eredése felett az érzéstelenítő beadását követően kb. 4-5 cm-es, ferde irányú metszést ejtünk. Az izomeredést részben behasítjuk, kb. 1-2 cm-rel a csukló irányába toljuk. Ezt követően a vértelenítő mandzsetta felengedése után a vérzéseket csillapítjuk, és a sebvonalba felezett szilikon félcsövet helyezünk az esetleg utóvérzések kivezetése céljából. A sebet csomós bőröltésekkel zárjuk, és fedőkötéssel látjuk el. A műtét időtartama előkészítéssel, érzéstelenítéssel együtt körülbelül 10–15 perc.

4. lépés

műtét után

Az érzéstelenítő injekció hatásának elmúlását követően (kb. 30-45 perc), amennyiben szükséges, gyógyszeres fájdalomcsillapítóval látjuk el a beteget, illetve a műtéti terület helyileg hűthető (pl. jégzselével). Amennyiben a betegnek nincs különösebb panasza, és nem észlelhető utóvérzés, úgy műtét után fél-egy órán belül távozhat az intézményből.

5. lépés

utókezelés

A beteg otthonában 1-2 napig karfelkötő viselése, szükség esetén gyógyszeres fájdalomcsillapítás (első éjszakára a beteget távozásakor fájdalomcsillapítóval ellátjuk), tüneti kezelés, jegelés, a kéz éjszakai felpolcolása javasolt. Műtét után másnap kontrollvizsgálat és kötéscsere során a sebvonalba helyezett szilikoncsövet eltávolítjuk. Pár nap múlva az operált kéz napi tevékenységek elvégzésére használható, de fizikai munka, megerőltetés kerülendő! A beteg otthonában kétnaponta a sebvonalat fertőtlenítő oldattal (pl. Betadine oldat) leecseteli, és fedőkötést cserél a seben. A műtétet követően általában két hét múlva a második kontrollvizsgálat során a varratokat eltávolítjuk, ezt követően pár hétig további napi bőrápolás javasolt szilikontartalmú bőrápoló vagy körömvirágkrémmel. A műtéti sebet varratszedésig víz ne érje!

6. lépés

gyógyulás

A műtéti ellátást követően fájdalmas panaszok nagymértékű csökkenése várható. A műtét után pár héttel fizikai erőltetés, munkavégzés is lehetséges, a betegek nagy része teljeskörűen gyógyul, panaszai megszűnnek.

Lehetséges szövődmények

Az elvégzett operáció során, mint minden műtétnél, szövődmények léphetnek fel, melyek nagy része konzervatívan kezelhető, kis részük újabb műtétet igényel. A leggyakoribb szövődmények a sebgyógyulási zavarok, a sebvonal gyulladásos tünetei (1-2%-ban), ezek általában felszínes, a varratok körüli gyulladások és varratok eltávolításával, fertőtlenítéssel kezelhetők. Mélyebb gyulladásos szövődmények, sebgennyedés jóval ritkábban fordul elő, ezen esetekben ismételt műtét feltárás és ezzel kombinált antibiotikus kezelés szükséges. A gyulladásos tünetek megszűnését követően másodlagosan zárható a műtéti seb. További ritka szövődmény lehet az utóvérzés, mely során a sebvonalban vérömleny alakul ki, és ez hegesedhet. A nagyobb, tüneteket is okozó vérömlenyek műtétileg eltávolítandók, a kisebb, felszínesek esetleg csak jegelést és fizikoterápiás kezelést igényelnek. Alkati (genetikai) tényező a sebvonal sarjadásának mértéke, előfordulhat a sebvonal vaskos hegesedése (keloid) is, mely bőrápoló gyógyszeres krémekkel és fizikoterápiával kezelhető. A műtét során előfordulhat a műtéti területen idegek, inak, erek és ízületi tok sérülése is, de ezen sérülések gondos és alapos sebészi technikával teljes mértékben elkerülhetőek.

Időpontfoglalás

Média tartalmak

Képek

Kép a galériából - 10c427d0-11c6-4e9a-838b-ca6a9b831da1

Videók

Ehhez a szolgáltatáshoz nincs feltöltött videó.