Férfiak esetében, ha kívánják a művi meddővé tételt, a kétoldali herevezeték-megszakítás a választandó megoldás.
Abban az esetben javasolt, ha a férfi már nem szeretne több gyermeket, illetve a partnernél a fogamzásgátló szedése nehézkes. Szakorvosi javaslatra gyakori mindkét oldali here- vagy mellékhere-gyulladás esetén megelőző műtétként is alkalmazható. Amennyiben a műtét meddőségi célból történik, kétszer fél év várakozás, illetve betöltött 40 éves kor szükséges a beavatkozás elvégzéséhez. A műtét eredményessége a leggondosabb kezelés és kivizsgálás mellett is irodalmi adatoknak megfelelően 99%-os. A sikertelen esetek hátterében a herevezeték újraegyesülése, illetve a ritka kettőződése állhat. Erről kezelőorvosa kellőképpen felvilágosítja.
Amennyiben Ön sterilizációs műtétet szeretne vagy mindkét oldali here- vagy mellékhere-gyulladás áll fenn, urológiai konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során az urológus szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a kezelési lehetőségekről.
A műtéti időpont egyeztetését követően a műtétet megelőző két hétben kerül sor az altatóorvosi, vércsoport- és laborvizsgálatok elvégzésére, EKG elkészítésére.
A műtét során a herezacskó gyökének két oldalán helyi infiltrációs érzéstelenítést követően kb. 1,5-2 cm-es metszésből a herevezetékeket előemeljük, mindkét oldalból 2-3 mm-es darabot kimetszünk. A kimetszett darabokat szövettani vizsgálatra küldjük. A végeket elektromos eszközzel leégetjük. A sebeket felszívódó varratokkal zárjuk.
A beteg általában fájdalom nélkül, éber állapotban kerül ki a műtőből. Ezt követően 1-2 órás fekvés javasolt, mely után, amennyiben utóvérzés nem jelentkezik, otthonába távozhat.
A műtéti terület esetleges fájdalmát az általunk felírt többféle fájdalomcsillapító folyamatos szedésével tudja csillapítani. A megerőltetést kerülni kell az első héten. A műtétet követően 3 hónap múlva spermavizsgálat szükséges, csak ennek eredményét követően lehet védekezés nélkül szexuális aktust folytatni. Szükséges még a szövettani vizsgálat eredménye is, mely igazolja, hogy mindkét oldalon a herevezeték került kimetszésre.
A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is megtörténhet utóvérzés, esetleges gyulladás. Azonban ezek az esetleg előforduló korai szövődmények jól kezelhetők. A műtétek általános veszélyei (sebfertőzés, vérzés/vérzékenység, lázas állapot, kóros keringési reakció) egészséges egyéneknél ritkák, de előfordulhatnak. A véralvadást befolyásoló gyógyszerek alkalmazása megnövelheti a műtét utáni utóvérzés rizikóját. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja bármilyen szövődmény kialakulásának, éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik annak megoldásáról. Ritkán előforduló szövődmények: Utóvérzés a herevezetékből. Az utóvérzések általában enyhék, amelyek megfelelő ellátás esetén jól befolyásolhatóak. Az utóvérzés kezelése első ellátás esetén mechanikus kompresszióval (nyomás), sikertelenség esetén ismételt feltárással kezelhetők. A sebfájdalom, esetleg hőemelkedés az első napokban aggodalomra nem adnak okot. Esetenként előfordul pár hétig tartó furcsa érzés, enyhe herefájdalom, sebfertőzés, hegesedés, nagyon ritkán heregyulladás, heresorvadás, merevedési zavar.
A műtét eredményes, alacsony komplikációval jár, és jól tolerálható. Tekintettel arra, hogy csak a hímivarsejtek kijutását akadályozzuk meg a heréből, az ondó mennyisége a műtétet követően (amely váladékot a prosztata és az ondóhólyagok termelik) nem változik. A szexuális életre, merevedésre, libidóra nincs hatással. A beavatkozás hatása véglegesnek tekinthető, külön igény esetén helyreállító mikrosebészeti műtét végezhető centrumunkban, melynek sikerrátája 20%. Azonban közvetlen heremintavétellel (biopsziával) ez után is nyerhető élő hímivarsejt, mely asszisztált megtermékenyítésben felhasználható.