A fitymafék (latinul: frenulum) a fitymát a makk alsó felszínével összekötő képlet, melynek megrövidülése (frenulum breve) esetén a fityma hátrahúzása a fitymafék területén kellemetlen, feszülő érzést okozhat.
A tünetek leginkább erekció közben észlelhetőek. Ritkán a fitymafék berepedése is megtörténhet szexuális aktus közben, ekkor éles fájdalmat és vérzést tapasztalhat. A későbbiekben a berepedések következtében a fitymafék hegesedhet, mely a panaszok fokozódásához vezethet.
Amennyiben Önnek fitymaszűkülete van, vagy a fent leírtakhoz hasonló tüneteket észlel, urológiai konzultáció indokolt, melyre elérhetőségeinken jelentkezhet be. Ennek során az urológus szakorvos egy fizikális vizsgálattal felállítja a diagnózist, és tájékoztatja Önt a kezelési lehetőségekről.
Helyi érzéstelenítéses műtét esetén a beavatkozás előtt nincs szükség egyéb teendőre.
Az osztályra való érkezés pontos időpontjáról előzetesen telefonon értesítjük a beteget.
Az elváltozás fitymafék bemetszéssel (latinul: frenulotomia) orvosolható. A fitymafék területére helyi érzéstelenítő injekció beadását követően a rövid fitymaféket elektromos kés segítségével haránt irányban átvágjuk, majd szükség szerint a sebszéleket hosszanti irányban felszívódó varratokkal egyesítjük vagy varratok behelyezése nélkül a sebalap vérző ereit elektromos kés segítségével lesütjük.
A beavatkozás után rövid megfigyelést követően a pácienst hazaengedjük.
Otthon a seb fertőtlenítő és hámosító krémes kenése javasolt naponta legalább egy alkalommal. Kötözni nem szükséges. A műtétet követő második napon tiszta folyó víz már érheti a sebet, áztatni azonban az esetleges varratok kihullásáig nem szabad (kb. 2 hét a műtét után). A sportolás, munkába való visszatérés általában a beavatkozás után 1-2 nappal már engedélyezett. A szexuális együttlét 2 hétig, illetve, ha vannak, a varratok kihullásáig nem javasolt.
Mint minden beavatkozásnál, a körülmetélésnél is előfordulhatnak szövődmények. Előfordulhat a műtéti sebből történő vérzés, illetve a műtéti seb gyulladása. Amennyiben vérzést tapasztal, a sebszélek steril gézlappal történő összeszorítása javasolt, mely jó eséllyel néhány perc elteltével megszüntetni a vérzést. Kontroll vizsgálatra csak panaszok esetén van szükség. Az esetleges varratok maguktól kihullanak, varratszedés nincs.